Toksun hatta biraz evvel yemek yedin ama bir türlü yemek yemekten kendini alamıyor musunuz? O zaman klasik diyet reçetelerini geride bırakmanın vakti geldi de geçiyor.Deneyip sonunu görmeye bile tahammül gösteremediğin listeler sayfalarca arşiv yaptıysan gözünü doyurmaya çalışmaktan sa ruhunu doyurmayı öğrenmelisin.

Stres ,öfke ,üzüntü,yalnızlık yeme davranışını etkilediğini biliyormuydunuz.

Daha fazla yemek yemeye ve tatlı krizlerine duygusal olarak tatmin olamamanın neden olduğu gerek benim master tezimde ki çalışmam gerekse bir çok araştırmacının araştırmalarına konu olmuş bir konuya değineceğim.

Gün içerisinde karşılaştığımız güçlükler ,motivasyonu törpüleyici konuşmalara maruz kalışlar veya içinde bulunduğumuz psikoloji duygusal olarak açlığı tetikliyor.Bu açlıkla fizyolojik açlığın ayrımını yapabilmek gerekiyor.

Psikodiyetisyen

Eğer yemekten kalktıktan sonra iki saat geçmeden açlık hissedip bir şeyler yemek istiyorsak, bu fizyolojik değil, duygusal bir açlıktır. Yani tok olduğumuz halde yediğimiz her fazlalık duygusal açlığımızı bastırmak içindir. Bu da kilo artışına ve mutsuzluk döngüsünün tekrarlamasına neden oluyor.

Mevcut görüntünüzden memnun olmama, birçok kez diyet yapma ama her birinde başarısız olma kilo vermeyi beklerken daha fazla kilo alma,çeşitli sağlık sıkıntıları,eşten veya sevgiliden ayrılma veya mevcut ilişkide yeterince mutlu hissetmeme,yaşanılan hayattan mutlu olmama,olmak istediği yerden olduğunu düşünmeme ve bununla birlikte değişimi yapabileceğine inancın olmaması,finansal sıkıntılar,iş yerindeki memnuniyetsizlik,tükenmişlik gibi durumlar ve bu durum altındaki stresle mücadele etme sürecinde duygusal açlık görülebiliyor.

Duygusal açlık dönemindeki kişiler diyete başlasalar da kilo kaybı kalıcı ve uzun dönemde başarısızlıkla sonuçlanması mümkündür.Önemli nokta duygusal açlığa iten sebebin tespit edilmesi ve bu alta yatan nedenin ortadan kaldırılması için psikoloji ve yeme davranışına uygun bir yol izlenmesidir.

Eğer duygusal açlığın olduğunu düşünüyorsan bir sonraki “Duygusal açlıkla nasıl başedilir” yazımızı incelemeyi unutmayın.

Yorum yok

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir