Sahip olduğun kiloyu düşündükçe moralin mi bozuluyor?Kendini mutsuz hissedip daha fazla yemek yerken mi buluyorsun kendin?

Kilo vermeye karar verdin ve diyetisyen arayışına geçtin ,sonrasında aldığın yılların birikimi olan kiloları sanki 1 günde almışcasına bir anda vermeyi isteyerek bir motivasyonla diyetine başladın .Belli bir süre sonra diyetinle hedefine ulaştın ve duygusal bir vedalaşma ile (genelde öyle oluyor) diyetisyeninden ayrılmadan önce kilonu koruman için, kilonu verdiğin süreç her ne kadarsa korumak için de o kadar süre ayırman gereken koruma döngüsünde kendini takip etmelisin.

Diyet dönemi ne kadar başarılı geçtiyse kilo koruma dönemi de o derece de kısalmış olur.Kişiden kişiye değişkenlik gösteren sürecin sebebi bundan kaynaklanmaktadır.

Diyet ve egzersiz sonrasında hedeflen kiloya ulaşılması ile mevcut kiloyu korumak için uygulanan programa kilo koruma programı denir.Kişiden kişiye değişen 3 ,6 ,12 ay olabilen sürelerde haftalık ,2 haftalık veya 1 yılık periyotlarda görüşülmesi diyetisyen ve danışanın beraber programlaması gereken bir döngüde kontroller doğrultusunda takip yapılmasıdır.Hedeflenen diyette ,kişinin diyet bittikten sonra aldığı enerjiyi kademeli olarak artırarak,alınan enerji ile harcanan enerjinin dengelenmesi hedeflenir.

Kişi,aldığı ve harcadığı enerji dengesini ne kadar hızlı dengelemeyi öğrenirse,kilo koruma programı da o kadar hızlı tamamlanmış olur. Binlerce insanın incelendiği çalışmalar gösteriyor ki en iyi diyet sürdürülebilir ve kişiyi mutlu eden diyettir, bu şekilde bir program uygularsanız kilo koruma süreniz de uzun hatta kalıcı olur.

Kilo almanızın en büyük nedenlerinden biri, gün boyunca aç kalıp akşam yemeğine yüklenmektir ve bunu diyetiniz bittikten sonra kendinizle baş başa kaldığınız süreçte uygulamaya başlarsanız yakın bir zamanda tekrar diyetisyen arayışına girmeniz muhtemel olacaktır.

Bir sonraki yazımda koruma döneminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini kaleme alacağım.

Sevgiler

Uzm.Dyt.İlay Polat

Yorum yok

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Kategoriler
    Kategoriler