Kan sulandırıcı ilaçlar birçok hastalıklarda kullanılabilmektedir. Bu hastalıkların ne olduğu ve hangi durumlarda kullanıldığının dışında kan sulandırıcı ilaç kullananların hangi besinlere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedeceğim. Birçok kan sulandırıcı birçok ilaç besinlerle etkileşime girmektedir. Bu ne demek derseniz kanamanın durmasına engel olur.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tırnaklarını derinden kesmemeleri, delici-kesici aletleri çok dikkatli kullanmaları gerekir. Küçük kazalarda dahi cilt altında kanamalar olabileceği unutulmamalıdır.

Dişlerin yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalanması gerekir. Sert darbeler kolaylıkla dişeti kanamasına neden olabilir. Diş ipi kullanımında da nazik davranmak gerekir. 

Kan sulandırıcı ilaçlarla besin etkileşimi
Kan Sulandırıcı İlaçlar Besin Etkileşimi

 Eğer kendiliğinden dişeti kanamaları oluyorsa, bu durum ilacın dozunun fazla olduğunun bir habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza haber veriniz. 

Diş tedavisi yaptırmadan önce diş hekimine mutlaka kan sulandırıcı kullandığınızı söylemeniz gerekir. Kan sulandırıcı kullanırken diş çekimi ya da kanamaya neden olabilecek bir işlem yapılacaksa gerektiğinde ilacınızın dozunun yeniden ayarlanması gerekebilir.

Kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime giren besinler

Bu besinler özellikle K vitamini açısından zengin gıdalardır. Karnabahar,brokoli,ıspanak,bürüksel lahanası,taze soğan ,sarımsak,kuşkonmaz,kereviz, acı ağaç, maydanoz,semizotu,avokado, karahindiba, anason, meyan kökü, papatya, at kestanesi, bohça otu, çarkıfelek çiçeği, çemen, dağ kestanesi, Frenk inciri, ısırgan otu, kaşıkotu, kırmızıbiber, kırmızı yonca, melekotu, melil ot, parmak otu, sinameki, su rezenesi, su yoncası, tatlı yonca, yabani turp, yabani havuç, yabani kıvırcık salatası, yonca, zargan, bezelye, karaciğer, yumurtanın sarısı, buğday kepeği ve yulaf gibi tahıllar, kaşar peyniri, soya ve zeytinyağı sayılabilir.

Bu gıdaların alınması sağlıklı bir beslenme için gereklidir; ancak, bunları aşırı miktarda tüketmeniz tedavinizi olumsuz etkileyebilir. Bu gıdalardan düzenli bir şekilde aynı miktarda almaya gayret ediniz.

Sağlıklı Günler Dilerim

Uzm.Dyt. İlay Polat

Kategoriler