İsmini vermek istemeyen danışmanımız tarafından kaleme alınmış olan bu yazı için teşekkür ederim.Keyifle okuyacağınızı umut ediyorum.

31 yaşında eşinden 1 yıl önce ayrılmış bir bayanım. Boşanmayı ben istemiştim. Severken ayrılmak, neden anlaşmadık, niye bu haksızlıklara maruz kaldım gibi bir takım sorular beni tamamen kendi içime kapatmıştı. Depresyon ilacı kullanıp çok kısa sürede bırakmıştım. İnsülin direncim nedeniyle polikistik over sendromunun getirdiği tüm olumsuzlukları (sivilceler, saç dökülmesi, tüylenme, metabolizma yavaşlaması vb.) bedenimde barındırıyordu. Hareketsiz ve sadece abur cubur(ablamın lezzetli sütlaçlarını bu kefeye koymuyorum) yiyerek kendini yavaş yavaş tüketen bir insan haline gelmiştim. Daha fazla karbonhidrat yiyerek depresyon seviyemi arttırmayı başarıyordum. Hayata dair ümitlerim kalmamış, bedeni yaşayan ancak ruhu ölmüş bir insandım. 

     Bir sabah uzaklardaki canım kız kardeşimin ansızın çıkıp gelmesiyle ve sen kendine neden bu kötülüğü yapıyorsun deyişiyle gözlerimin önündeki o sis perdesi kalkmıştı. Tartıya çıkmaya korktuğum, görmek istemediğim kiloları vererek önce bedenimi arındırmalıydım. Kilo vermek artık ilk hedefimdi. Bunun için beni kontrol edecek bir diyetisyene gitmeliydim. İnternet’ten evime yakın hastanede çalışan İlay Hanımı buldum.Hakkındaki yazıları ve mesleki sayfasını inceledim. Kendisi hakkındaki ilk izlenimim çok genç olmasına rağmen yaptıklarıyla işinde başarılı biri olduğuydu. Hiç tereddüt etmeden arayıp ilk cumartesi için randevu aldım. Ve tartıya çıktığımda; 1,64 boyunda 36 yaşında vücudunun %35 yağdan meydana gelen 73 kiloda bir balon olduğumu gördüm. Tüm kıyafetlerime giremiyor, aynaya bile bakmak istemiyordum . 

     İlk diyet listemi aldığımda eyvah dedim, bunları yiyerek mi zayıflayacağım. O kadar çok şey vardı ki… Sonra kendime dedim ki karşımdaki insan işini bilen biri. Kendimi ona teslim ederken, irademi de ben teslim alıyorum. 2. hedefim 4-5 kg verdikten sonra spora başlamaktı. İlk bir ayda 5 kg verince evime yakın bir spor salonuna gitmeye başladım. İş yerim evime çok uzak olduğundan hafta sonları en az 2 gün, hafta içi de 1 gün spora gittim. Başlangıçta ham vücudum spor yaparken beni engelliyordu. Ancak kaç saatte bitirirsem bitireyim spor hocasının verdiği tüm hareketleri bitirmek için savaş veriyordum. Hiç spor sevmeyen ve yapmayan ben, spora giderken artık keyif almaya başlamıştım. Ya nasıl bir güzellikmiş ve ben daha önce keşfedememişim. Kendimi mahrum bırakmışım, üşenmiştim.

     3. hedefim vücudum biraz daha zayıfladığında spor salonun havuzunu kullanabilmekti. 2,5 ayda 10 kilo verdim. En güzel tarafı da bunun 8 kilosunun tamamen yağ kaybı olmasıydı. Dün 3. hedefimi de gerçekleştirip bikinimi giyip spor salonun havuzuna da girdim . Tüm bunlar olurken rölantiye aldığım iş hayatım içinde çözümler üretmeliydim. Türkiye’nin en iyi üniversitesinden aynı anda 2 bölüm(Endüstri Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği) birincilik derecesiyle bitirerek mezun olmuştum. Kafam çok iyi çalışıyor, yaptığım işler hakikaten kaliteli sonuçlar çıkartıyordu. Unvan terfisi almış ancak maaş terfisi alamamışken buna bile hiç sesimi çıkarmamıştım. Tüm yapılan haksızlıklara ve kayırmalara karşı hiçbir şey yapmıyordum. Ne olmuştu bana. Artık iş hayatımda olup bitenlere uzaktan bakmamalıydım. O savaş alanına bende girmeliydim, hakkettiğimi bildiğim ve bana karşı yapılan adaletsizliğe karşı durmalıydım. 

   İş anlamındaki hedefime ulaşmama da çok az zaman kaldı bunu hissediyorum. Geriye vermem gereken 5-6 kiloyu daha verirken öyle inanıyorum ki bu hedefimi de gerçekleştireceğim. Artık hayattan korkmuyorum, kaygılarımı, geçmişimi geride bıraktım. Önümde çok güzel bir hayat var. Anı yaşıyorum. O andan zevk almasına bakıyorum. Ufak tefek şeylerin beni üzmesine müsaade etmiyorum. İnsanlara ve hayata gülen gözlerle bakıyorum. Geçmişten dersimi aldım, gelecek içinde hedeflerim var. Hedeflerim gerçekleşmese de, yine düşsem de kendime ve yaratana olan inancım var. Çünkü şunu iyi biliyorum; beni yeniden ayağa kaldırabilecek gücü içimde barındırıyorum.
 

   İlk hedefim olan kilo verme işinde İlay Hanım her zaman anlayışlı davrandı. Fiziki güzelliğinin yanında ruhu da çok güzel  bir insan. Benim diyetisyenim olmakla birlikte en büyük destekçim. Unutmayın diyeti bozsanız da kaldığınız yerden devam edin. Çünkü bende bozdum. Ah kilo veremedim şimdi nasıl karşısına çıkacağım diye korkmayın, randevunuzu alın ve onu görmeye gidin. Sizi yine teşvik edecektir.Yayınladığı tavsiyelerden o kadar çok şey öğrendim ki. Diyetisyenim olmakla birlikte dostluğunu, muhabbetini de hayatımda yer almasını istediğim bu zarif, kibar, tatlı dilli insana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sizi  o kabus dolu uykunuzdan uyandıracak ışığın öncelikle sizin içinizde, yönlendiricinizin de İlay Hanım olmasına müsaade edin. Yaşasın nefes almak, yaşadığını hissetmek, Merhaba HAYAT 😀

Yorum yok

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir