Uzm.Dyt.İlay Polat

Psikodiyetisyen

Hamilelikte Kilo Korkusu

hamilelikte kilo korkusu

Hamilelik dönemini yaşayan çoğu danışanım ortak sorusu “KAÇ KİLO ALACAĞIM İLAY HANIM?” yüzlerindeki kaygı ifadesi ile duyacaklarını can kulağıyla dinliyorlar. Hamilelik döneminde kilo artışı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Gebelikte annenin kilosu, gebelik öncesi kilosu ile ilgilidir. Zayıf bir anne, 18 kg alabileceği gibi şişman olan bir anne sadece toplam 6 kg aldığı halde sağlıklı bir bebek doğurabilir. Fazla kilo alınması aşırı enerji (kalori) alınımını ya da vücutta su ve tuz tutulduğunu gösterir.

Beden kitle indeksi hesaplaması ile çok kolay bir şekilde yaklaşık olarak kaç kilo alacağınızı saptayabilirsiniz. Kilonuzu boyunuzun karesine bölerek çıkan sonuca göre hamileliğiniz boyunca kaç kilo almanızın sağlıklı olduğunu bulabilirsiniz.

Gebeliğin ilk 3 ayı beklenen kilo artışı 1-2 kilodur. Daha sonraki aylarda 0,3 ile 0,5 arasında bir kilo artışı beklenmektedir.

Normal bir gebenin ortalama ağırlık kazanımı;

Fetüs; 3400 gr

Plasenta; 450gr

Amniotik sıvı; 900gr

Uterus; 1100 gr

Meme dokusu; 1400gr

Kan hacmi; 1800gr

Annenin depoları; 1800-3600 gr

Toplam ağırlık kazanımı; 11000-13000 gr

Gebelikte önerilen kilo alımı normal kilolularda 9–14 kg, gebelik öncesi kilosu düşük alanlarda 12.5–18 kg, gebelik öncesi kilosu fazla alanlarda 7–9 kg’ dır. Bu sınırlarda kilo alanlarda gebeliğe başlı problemler azalmaktadır. Bundan daha fazla kilo alanlarda bebeğin iri olma olasılığı iki kat artmaktadır. Yine fazla kilo alımı olanlarda sezaryen olasılığı da %20–30 oranında artmaktadır. Fazla kilo alımı sonrasında bel ağrısı gibi yakınmalar da daha sık görülmektedir.

Şişman kadınlarda doğum güçlüklerine daha sık rastlanır. Son bir haftada 1 kg’ dan fazla ya da son dört haftada 4 kg’ dan fazla kilo alınırsa bu durumun tansiyon yükselmesi açısından ciddi bir uyarı olabileceği akla gelmelidir. Az kilo alınması ise beslenme yetersizliğini gösterir. Böyle bir durumda bebekte gelişme geriliği olasılığı vardır. Aşırı az kilo alınıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.